Kültür Yolu Festivali’nde birinci durak Kapadokya

64cfefb786b24a6780d6824e.jpg

Eşi Pervin Ersoy ve oğlu Aslancan Ersoy ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin bu yıl Nevşehir’den başlayarak Trabzon, Erzurum, Çanakkale, Gaziantep, Ankara, Konya, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Antalya olmak üzere toplam 11 şehirde düzenleneceğini aktardı. Mehmet Nuri Ersoy ayrıca etkinliklere katılmak isteyen vatandaşların kulturyolufestivalleri.com adresinden detaylı bilgiye ve programa ulaşabileceklerini ve etkinliklere ücretsiz katılabileceklerini belirtti.

Ersoy Ailesi ilk olarak Meryem Ana Klisesi’nde yer alan sanatçı Refik Anadol’un, Rönesans dönemine ait tüm heykellerin görselleriyle yapay zekayı eğiterek oluşturduğu, dinamik formda veri heykellerinin yer aldığı ‘Rönesans Rüyaları’ dijital enstalasyon çalışmasını inceledi. Ardından Ürgüp ilçesine geçen Bakan Ersoy, Kapadokya Üniversitesi Fabrika yerleşkesindeki Fotomaraton Sergisi’nin açılışını yaptı. Usta Belgeselci, fotoğrafçı ve gezgin Coşkun Aral Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ve beraberindeki heyete sergi hakkında bilgi verdi.

64cfefbe86b24a6780d68251.jpg


Kültür ve Turizm Bakanlığınca Nevşehir’de düzenlenen festival, sergi, tiyatro, konser, çocuk etkinlikleri, söyleşi ve atölyelerden oluşan 400’den fazla etkinliği sanatseverlerle ücretsiz olarak buluşturmaya devam edecek. Kapadokya’ya yolu düşenler 9 gün boyunca birbirinden farklı deneyimler yaşayacak. Festival 13 Ağustos’ta sona erecek ve bir sonraki Türkiye Kültür Yolu durağı Erzurum ve Trabzon olacak.
 
Üst Alt