Güçlü finansman sağladı, yatırımda atağa kalkacak

64c97b3f86b24a3170536d7d.jpg

Geçtiğimiz günlerde enerji ve demiryolu konularında iki proje ile 1 milyar euro’ya yakın finansmana imza atarak, seçim sonrası dönemde en büyük hacimli işlemleri gerçekleştiren Rönesans Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, grubun Hazine’ye koordine ettiği kredi miktarının toplamda 923 milyar euro olduğunu belirterek, “Bu krediler, Rönesans Holding’in, Mersin’i Adana, Osmaniye ve Gaziantep (MAG) şehirlerine bağlayan yüksek hızlı elektrikli demiryolu inşaatını tamamlamasında kullanılacak” dedi. Atılan iki imza TotalEnergies’in Rönesans Enerji’ye yüzde 50 ortaklığı ve Mersin-Adana-Gaziantep (MAG) Yüksek Standartlı Demiryolu projesi için UKEF’ten sağlanan kredi anlaşmasıydı.

‘En güçlü kasımız…’

“Rönesans’ın en güçlü kaslarından biri de finansman bulma kabiliyeti” diyen İpek Ilıcak Kayaalp “Küresel iş birlikleri bizim için çok önemli. En önemlisi de doğru iş birlikleri kurmak. İş ortaklarımız ile uzun süreli güvene dayalı ilişkiler geliştiriyoruz. Fransa merkezli Meridiam, Japon Sojitz, Güney Koreli Samsung C&T, iş ortaklarımız arasında yer alıyor. EBRD gibi finansörlerle, IFC ve GIC gibi hissedarlarla birlikte hareket ediyoruz. Küresel ölçekte edindiğimiz tecrübemizi, ülkemiz için seferber ediyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye dahil, toplam 30 ülkede faaliyet gösteren Rönesans Holding, bugün itibarıyla cirosunun yaklaşık yüzde 70’ini yurtdışı faaliyetlerden elde ediyor. Dünyada iş yapan Türk müteahhitleri arasında ise 1’inci sırada yer alıyor. İpek Ilıcak Kayaalp, holding çatısı altında 64 farklı milletten 30 binden fazla çalışana istihdam sağladıklarını hatırlattı. İpek Ilıcak Kayaalp, Rönesans Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Hatem ve Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Baki ile sohbette ana gündem de bu iki anlaşma oldu.

Yeşil enerji hamlesi

“Bugüne kadar Türkiye’de yerli ve yabancı ortaklarımızla yaklaşık 7 milyar euro’luk yatırım projesini hayata geçirdik, toplamda 2 milyar euro’luk doğrudan yabancı yatırımı da ülkemize kazandırdık” diyen İpek Ilıcak Kayaalp, şunları söyledi: “Rönesans Enerji olarak, yüzde 100 yeşil enerji portföyüne sahibiz ve böyle de devam edeceğiz. Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümüne katkı sağlamak istiyoruz.” Sürdürülebilirlik hedefleri konusunda bu yeşil enerji yatırımlarının son derece kıymetli olduğunu söyleyen İpek Ilıcak Kayaalp, “Tüm çalışmalarımızı, 2040’ta net sıfır emisyon hedefiyle sürdürüyoruz. Bu kapsamda 2030 yılı için ara bir hedef belirledik ve 2022 yılına göre emisyonlarımızı yüzde 55 azaltmayı taahhüt ettik” dedi.

‘Kurulu güç’ planı: 5 yılda 2.000 MW

Enerji sektörüyle ilgili verileri paylaşan Emre Hatem’in aktardıklarına göre ise Türkiye’nin, 2053 yılı net sıfır emisyon hedefine ulaşması için önümüzdeki 30 sene boyunca yıllık 15 Milyar dolar yatırıma ihtiyacı var. Türkiye’de hali hazırda enerji sektörüne, yıllık 5 milyar dolarlık yatırım yapılıyor. Rönesans Enerji’nin sadece yeşil enerji yatırımlarıyla büyüdüğüne vurgu yapan Emre Hatem, “Yüzde 100 yeşil enerji portföyümüzü güçlü iş ortaklıkları ile büyütmek istiyorduk. Nihayetinde de Türkiye’ye katkı sağlayacak dev bir ortaklığa imza attık. TotalEnergies, Rönesans Holding’in iştiraki Rönesans Enerji’nin yüzde 50 hissesini satın aldı. Yeni ortaklıkla, 5 yılda toplam 2.000 MW kurulu güç için yatırım yapmayı hedefliyoruz. Bu ortaklık Türkiye’nin en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olma hedefi doğrultusunda attığımız çok güçlü bir adım. Şu anda 166 MW kurulu güçte yenilenebilir enerji portföyüne sahip olan Rönesans Enerji, şu anda tamamen rüzgar ve güneş enerjisinden oluşan yaklaşık 743 MW’lık proje stoğuna sahip durumda. Bunun 182 MW’lık kısmı için birkaç ay içinde yatırıma başlayacağız. Bu yatırımı da 2024 sonunda devreye almayı öngörüyoruz” dedi.
 
Üst Alt