23 milyon turistle 21.7 milyar dolar gelir

64c824c786b24542cc2fb93a.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm gelirlerinin ilk 6 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artış göstererek 21 milyar 734 milyon dolar, ziyaretçi sayısının ise yüzde 17.5 artışla 22 milyon 945 bin olduğunu açıkladı. Ersoy, “Deprem ve seçim sürecinin etkilerine rağmen Türkiye bu gerçekleşmeleri yakaladı” dedi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde 2023 yılının ilk 6 ayına ait turizm rakamlarının değerlendirildiği bir toplantı düzenleyen Bakan Ersoy, gündemdeki konular hakkındaki sorulara da yanıt verdi. Bakan Ersoy, “Türkiye yıl sonu hedeflerine uygun olarak ilerliyor, hedefte bir sapma bulunmuyor” dedi. Türkiye’nin turizmde 2023 için 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar turizm geliri hedefi var.

Turizm verilerinde ortalama kalış süreleri ve kişi başı gecelik harcamalarına da değinen Ersoy, “Geçen yılın aynı döneminde 10.5 olan gecelik konaklama 9.9 geceye geriledi. Kişi başı gecelik harcama yüzde 11.9 artarak 99.9 dolara yükseldi. Bu çok önemli bir rakam. 2017 yılına kadar kişi başı gecelik gelirimiz 62 dolara kadar düşmüştü. Şimdi 100 dolara yaklaştı” dedi.

64c824bb86b24542cc2fb938.jpg


Sürdürülebilir turizm atağı

Ersoy, Türkiye’nin dünyada en fazla etkili tanıtım yapan ülke olduğunu söyleyerek, “Sosyal medyada dijital pazarlama diye baktığınızda; 5 yıl önce ilk 20’ye giremeyen Türkiye şu anda ikinciliğe geldi. Tiktok’ta 3’üncü sıraya kadar geldi” diye konuştu. Sürdürülebilir turizmle ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Ersoy, şöyle devam etti:

“Sürdürülebilirlik gelecekteki en büyük kriterlerden olacak. Türkiye dünyanın en büyük çatı platformu olan GSTC ile 3 yıllık protokol yaptı. 3 aşamalı bir program. 2023 sonuna kadar birinci kriter yani yüzde 30’u gerçekleşmiş oluyor, 2025 sonuna kadar yüzde 70’i gerçekleşmesi gerekiyor. 2030 sonuna kadar da yüzde yüz gerekiyor. Hızla sertifika alan otel sayısı artıyor. Şu an itibariyle 4132 otel sürdürülebilirlik belgesi aldı. Yıl sonuna kadar bakanlık belgeli otellerin tamamının almasını hedefliyoruz. Türkiye şu an itibariyle sürdürülebilir belgesi aşamasında birinci.”

64c824a086b24542cc2fb935.jpg


AYASOFYA VE GALATA KULESİ’NDE RESTORASYON

Ayasofya Camii ve Galata Kulesi’nde yapılacak restorasyon çalışmaları için debilgi veren Ersoy, “Bilim kurulunun çalışmaları doğrultusunda restorasyon yürütülecek. Öncelikli olarak beton harç temizliği yapılacak. Kubbelerde eskiyen kurşun yüzler değişecek” dedi. Bir diğer çalışmanın minarelerde sürdürüleceğini belirten Ersoy, şöyle devam etti:

“Bilim kurulunun önerileri doğrultusunda İkinci Beyazıt minaresi sökülecek. Minare onarımları sonrası yeniden yerine yerleştirilecek. Bütün bu çalışmalarda Ayasofya ziyaret ve ibadete açık olacak.Galata Kulesi’yle ilgili eylülde ebabil kuşlarıayrıldıktan sonra özellikle külahta daha önce yapılamayan çalışmalar gerçekleştirilecek.”

64c8248a86b24542cc2fb931.jpg


GÜNÜBİRLİK KONAKLAMAYA BELGE VE VERGİ YOLDA

Bakan Ersoy, günübirlik kiralanan evlerin turizm gelirlerine olan etkisinin sorulması üzerine şunları söyledi: “Sektörde Airbnb olarak tarif ediliyor ama biz aslında günübirlik kullanım diyoruz buna. Bu tarz evlere bakanlığımız bir mevzuat çalışması başlattı. Yıl sonuna kadar da hayata geçireceğiz. Bu tarz günübirlik kiralanan evlere normal kiralama dışında bir sertifika belgelendirme şartı getireceğiz kanuni mevzuatta bir değişiklik yaparak. Onlar bir belge almak zorunda kalacaklar Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ve konaklayan kişileri düzenli olarak bildirmekle yükümlü olacaklar. Ayrıca buradan elde ettikleri gelirle ilgili de bir vergi olacak. O vergiyi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yatırmaları gerekecek. Bu aynı zamanda rekabet eşitliğini sağlamak açısından önemli. Bu günübirlik evlere karşı değiliz sadece dünyada olduğu gibi belli bir belgelendirme ile ve mevzuatlara uygun şekilde yapılması taraftarıyız.”

‘GÖREVİMİZ TEHLİKE’NİNÇEKİMİ YAPILACAK

64c8246886b24542cc2fb92e.jpg


‘Biri densizlik yaptı diye film iptal olmaz’


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Görevimiz Tehlike 8 (Mission Impossible) filminin Türkiye’deki çekimlerinin Kapalıçarşı’daki mekan inceleme görüntülerinin medyayla paylaşılması üzerine iptal edildiği iddiası soruldu. Bakan Ersoy şunları söyledi:

“Sizin duyduğunuz işin dedikodu kısmı. Biri densizlik yaptı diye herşey bir anda iptal olmaz, merak etmeyin. Bu tarz çalışmalar bir günlük çalışmalarla gerçekleşmiyor. Türkiye’de yapılan yabancı prodüksiyon çekimlerine, bakanlık olarak biz destek veriyoruz dünyada olduğu gibi. Arada densizlik yapan kişiler olabilir onlar da kendilerini düzeltirlerse biz sonuç almaya devam ederiz. İnşallah daha büyük prodüksiyonlar da Türkiye’de çekilecek. Şimdilik bu kadarını söyleyelim.”

YENİ ‘MİCHELİN’ YILDIZLARI SIRADA

Michelin Rehberi’nin Türkiye’deki çalışmaları hakkında da bilgi veren Ersoy, “Geçen yıl Türkiye 100 yıl sonra Michelin Rehberi’ne girmeye hak kazandı.

Bu sene Bakanlığımız ve Turizm Geliştirme Ajansı’nın yoğun çalışmaları sonucunu verdi. Michelin Rehberi İzmir ve Bodrum’u da rehbere dahil edeceğini söyledi. Çeşme, Alaçatı, Urla ilçeleri de İzmir kapsamında. 9 Kasım’da da tekrar bir lansman yapacaklar. Hem İstanbul’da yeni katılan restoranları açıklayacaklar hem de yeni destinasyonlarımızda, yıldız almaya layık görülen restoranlarımızı açıklayacaklar. İlgiyi artırdı mı diyorsanız? Michelin restoranlarda ben bile yer bulmakta zorlanıyorum. Demek ki etkisi oldukça fazla” ifadelerini kullandı.
 
Üst Alt