1 Ekim itibarıyla çalışmalar başlayacak! İcralık borçlar siliniyor

630f51ba86b2452444311beb.jpg

TBMM, 1 Ekim’de açılacak Meclis’in gündemi ağırlıklı olarak ekonomi olacak. Ayrıntıları CNN Türk Muhabiri Duygu Ayaz Bayram aktardı:

"1 Ekim itibarıyla TBMM çalışmalarına başlayacak. Genel Kurul faaliyetleri hızlı bir tempoyla başlayacak. Bu kapsamda pek çok kanun teklifinin TBMM Genel Kurul’unda gündeme gelmesini bekliyoruz. Öğrenim kredileri ile ilgili düzenlemenin ekim ayı içerisinde Genel Kurul’un gündeme gelmesini bekliyoruz.

Geri ödemelerine enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece ana paranın geri ödenmesi şeklinde kanuni düzenleme gelecek. Bir diğer gelecek olan düzenleme de dar gelirlilere yönelik destek paketine ilişkin düzenleme olacak. Hazırlanan paketle yaklaşık 6 milyon dar gelirli vatandaşın 15 Ağustos öncesi icra ve haciz işlemi başlatılanların 30 milyar TL tutarında borçları silinecek.

Ekim veya kasım gibi bu düzenlemenin Meclis’e gelmesini bekliyoruz. Aynı zamanda ara buluculuk düzenlemesi de gelecek. Ev sahibi ve kiracı arasındaki uyuşmazlıklar, kat mülkiyeti ve komşuluk arasındaki uyuşmazlıklarda artık arabulucular devrede olacak. Bu düzenleme de ekim ayı içerisinde Meclis’e gönderilecek.

Bir diğer görüşülecek olan düzenleme Anayasa Mahkemesi’nin Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesini iptal etmesinin ardından bu konuda da yasayla yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmuştu bu çalışmanın da yapılarak TBMM gündemine gelmesini bekliyoruz.

Beklenen önemli düzenlemelerde biri de EYT’lilerle ilgili düzenleme. EYT ile ilgili düzenlemenin de daha önce Çalışma Bakanı’nın açıklamalarıyla aralık ayı gibi TBMM’ye gelebileceğini söylemişti. Bizler de aralık veya ocak gibi EYT düzenlemesinin gelmesini bekliyoruz.

Ekonomiye yönelik çok fazla düzenleme Meclis’in gündemine gelecek. Bunlar Meclis’e kanun teklifi olarak sunulacak ve yapılacak planlamayla art arda TBMM Genel Kurulu’nda gündeme gelecek. Sonrasında yasalaşmasını bekliyoruz."
 
Üst Alt